Decyzje ZRID - 2016 - Wydane przez Wojewodę Lubelskiego - 5 ostatnich (kopiuj)

Osoby prowadzące działalność gospodarczą przywykły już do licznych kontroli. W Polsce jest bowiem aż 40 instytucji, które mogą sprawdzać przedsiębiorców. Jednak mało kto wie, że my również mamy prawo prześwietlić dowolnego urzędnika państwowego. Lustracja oficjeli obejmuje ich wykształcenie, przebieg kariery, wynagrodzenie, a nawet rachunki za telefon.

Dla polskiego przedsiębiorcy bycie kontrolowanym to chleb powszedni. Uprawnione do tego są liczne organy wydające koncesje, zezwolenia i licencje na prowadzenie działalności gospodarczej, a także organy dokonujące wpisów do rejestrów działalności. Kontrole zwykle przeprowadzają inspekcje specjalistyczne, z takich instytucji jak: PIP, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Inspekcja Handlowa, urzędy skarbowe, czy Inspekcja Nadzoru Budowlanego. Kontrole mogą mieć też znaczenie szczególne, wówczas organem uprawnionym do przeprowadzenia takiego działania są m.in. ABW, Policja, Służba Celna, czy CBA.

Dla odmiany skontroluj urzędnika

Mieszkaniec jednej z gmin, powołując się na ustawę o dostępie do informacji publicznej, zadał swojemu burmistrzowi pytanie o przebieg zatrudnienia naczelnika wydziału gospodarki odpadami urzędu miejskiego. Chciał, aby burmistrz udzielił mu informacji na temat wykształcenia urzędnika, tego, kiedy został zatrudniony na pełny etat w urzędzie oraz kiedy awansował. Burmistrz uznał jednak, że odpowiedzi na te pytania nie dotyczą zagadnień należących do kategorii „informacje publiczne”. Mieszkaniec był jednak nieustępliwy i ze względu na brak odpowiedzi wniósł skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego na bezczynność burmistrza. WSA uznał skargę mieszkańca i kazał organowi udostępnić wnioskowane informacje (Wyrok WSA w Szczecinie z 4 grudnia 2013 r., sygn. akt II SAB/Sz 106/13). Czy mamy zatem prawo uzyskać podobne informacje o dowolnym urzędniku?

czytaj więcej na portalu www.bankier.pl

 

Źródło:

Zawsze możesz zgłosić nam swój problem

Podaj swój e-mail:
Imię, nr. telefonu, i jakiego zagadnienia dotyczy problem:
Krótki opis problemu:
Odpowiedz na pytanie: Ile kół ma typowy samochód?

Wkrótce w naszym serwisie :

Nasze inicjatywy:

Joomla Templates by Joomla51.com