Decyzje ZRID - 2016 - Wydane przez Wojewodę Lubelskiego - 5 ostatnich (kopiuj)

Gdy wyjdą na balkon, będą musieli słuchać wentylatorów budynku, który stanie tuż pod ich oknami. Mieszkańcy ul. Spadochroniarzy oburzeni są tym, że prezydent Lublina zlekceważył ich prośbę o konsultacje społeczne .

Cały tekst na : Gazeta Wyborcza Lublin

- To sprawa bardzo ważna dla mieszkańców. Dlatego jesteśmy rozczarowani odmową konsultacji społecznych. Zaskakuje to tym bardziej, że hasła i kampanie reklamowe prezydenta Żuka zachęcają do aktywnego uczestniczenia w decydowaniu o rozwoju miasta. Jako przykład można wspomnieć szeroko reklamowany budżet obywatelski - mówił w czwartek na konferencji prasowej Piotr Zegadło, z ul. Spadochroniarzy, który razem z sąsiadami próbuje zablokować inwestycję na skwerze należącym do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.

Biura, gabinety bądź handel

- Ta decyzja odmowna to przykład arogancji. W ostatnich wyborach prezydent startował z hasłem "Lublin bliżej ludzi". Mamy nadzieję, że to nie okaże się tylko sloganem wyborczym - tłumaczył Zegadło.

O sprawie "Wyborcza" pisała jeszcze w maju. Przypomnijmy. Urzędnicy ratusza zgodzili się, by w miejscu skweru przy ul. Spadochroniarzy powstał budynek usługowo-handlowy o jednej kondygnacji nadziemnej i jednej podziemnej. Wewnątrz mogłyby znaleźć się biura, gabinety lekarskiej, banki, gastronomia lub handel o powierzchni sprzedaży do 2 tys. m kw.

Obiekt miałby powstać naprzeciwko Wojskowej Komendy Uzupełnień, pomiędzy pomnikiem Oficerów Szkoły Frontowej (z charakterystycznymi mieczami) a sklepem Społem. Mieszkańcy okolicy uważają jednak, że taka inwestycja całkowicie zaburza estetykę osiedla budowanego jako oaza spokoju. Ratusz nie wydał jeszcze wprawdzie pozwolenia na budowę, ale tzw. decyzję o warunkach zabudowy, która wydanie pozwolenia poprzedza.

Wentylatory i... praca

Argumentów przeciw inwestycji mieszkańcy mają całe mnóstwo. - Tu nawet nie ma warunków przeciwpożarowych. Po wybudowaniu, duży wóz strażacki nie dojedzie do naszego bloku [Spadochroniarzy 4 - red.] - wtrącił na konferencji jeden z mieszkańców. - Poza tym wentylatory obsługujące nowy budynek będą znajdować się tuż przy balkonach lokatorów bloku. Do tego dochodzi hałas samochodów dostawczych, wycięcie wieloletnich drzew i obniżenie wartości rynkowej mieszkań.

Jest coś jeszcze. - Występuję tu w obronie miejsc pracy. Uważam, że "Społem" z taką tradycją nie jest złym sklepem i powinniśmy robić zakupy w polskim sklepie, a boję się, że powstanie Lidl albo Biedronka - mówiła Teresa Małyszka, kierowniczka "Społem" z ul. Spadochroniarzy.

Ratusz nie miał wyjścia?

- Póki nie została wbita pierwsza łopata, nie jest za późno na przeprowadzenie konsultacji społecznych - twierdzi Sylwester Tułajew, radny PiS, który zaangażował się w protest.

Inaczej sprawę widzi lubelski ratusz. Konsultacji nie planuje.

Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina, tłumaczy, że zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, urzędnicy nie mogli wydać innej decyzji o warunkach zabudowy, jeśli spełnione zostały odpowiednie warunki (m.in. dostęp do drogi publicznej czy sąsiedztwo obiektu o podobnych gabarytach).

Krzyżanowska wskazuje też na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które w tej sprawie przyznało rację ratuszowi.

Mieszkańcy podczas konferencji prasowej informowali, że od decyzji SKO będą odwoływać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

W czwartek nie udało nam się ustalić w WAM, czy jest już jakiś chętny inwestor na zabudowanie skweru. 

 

Źródło: GAZETA WYBORCZA

 

 

.

Zawsze możesz zgłosić nam swój problem

Podaj swój e-mail:
Imię, nr. telefonu, i jakiego zagadnienia dotyczy problem:
Krótki opis problemu:
Odpowiedz na pytanie: Ile kół ma typowy samochód?

Wkrótce w naszym serwisie :

Nasze inicjatywy:

Joomla Templates by Joomla51.com