10 ostatnich: Decyzje Drogowe (ZRID) 2014

Dział Wsparcia Mieszkańców serwisu www.DOBRYURZEDNIK.pl zwrócił się z propozycją organizacji spotkania dla mieszkańców ul. Trześniowskiej w związku z wydaniem przez Prezydenta Miasta Lublin decyzji ZRID (Obwieszczenie Prezydenta Miasta Lublin w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej ulicy Trześniowskiej ) Nasza inicjatywa ma na celu udzielenie mieszkańcom niezbędnych porad dotyczących zabezpieczenia swoich interesów. 

 

Współpraca z Radą Dzielnicy Ponikwoda traw już od ponad roku czasu.  Między innymi uczestniczyliśmy w zorganizowanym przez Zarząd Dzielnicy spotkaniu z mieszkańcami objętymi inną decyzją o realizacji inwestycji drogowej. Problemy jakie zgłaszali mieszkańcy są charakterystyczne dla wszystkich właścicieli nieruchomości objętych decyzjami ZRID wydawanymi na podstawie tzw. "Spec ustawy drogowej". 

W związku ze specyficznymi zapisami przepisów prawa w tym zakresie, mieszkańcy nie rozumieją do końca jak możliwym jest , by nieruchomość stanowiąca ich własność została im "zabrana" zanim otrzymają odszkodowanie. W związku z tym dochodzi do wielu nieporozumień z urzędnikami, mieszkańcy nie chcą przekazywać swoich nieruchomości - wydawać inwestorowi, tym samym pozbawiając się przysługujących im praw. 

Najwięcej wątpliwości budzą sprawy związane z odszkodowaniem za wywłaszczoną nieruchomość. Przez właścicieli wypłata odszkodowania traktowana jest jako przesłanka do wydania nieruchomości. Właściciele nieruchomości w większości przypadków stawiają znak równości między wypłatą odszkodowania i oddaniem swojej własności, posługując się logiką i życiowym doświadczeniem iż  "własność " należąca do nich , jest przejmowana - wydawana nowemu właścicielowi ,  w chwili kiedy "pojawią się pieniądze" - zostanie dokonana za nią  zapłata. 

Niestety przy wywłaszczeniach na podstawie decyzji administracyjnych w tym decyzji ZRID , wydawanej w oparciu o tzw. "Spec ustawę drogową"  przepisy prawa stanowią całkowicie inaczej w tym zakresie. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze rzeczywistość działania urzędów i terminów wydawania decyzji o odszkodowaniu przez organy do tego powołane.

I tak w majestacie prawa dochodzi do sytuacji kiedy samochody jeżdżą po wybudowanej drodze "na naszej działce" a "pieniędzy" nie ma ...

Jak się nie dać, jak dbać o swoje interesy i jak zmuszać urzędników do działania zgodnego z obowiązującymi przepisami prawa - o tym wszystkim będziemy mówić na zorganizowanym spotkaniu.   

 

 

.

Wkrótce w naszym serwisie :

Nasze inicjatywy:

Joomla Templates by Joomla51.com