10 ostatnich: Decyzje Drogowe (ZRID) 2014

 

W poniedziałek 25.01.2016 Naczelnik Anna Koper (Zarząd Dróg i Mostów) umożliwiła mieszkańcom zapoznanie się z koncepcją projektu "przedłużenia ul. Węglarza" od ul. Walecznych do ul. Trześniowskiej. Wcześniej Zarząd Dróg i Mostów konsekwentnie zwlekał z ujawnieniem projektu. W dniu dzisiejszym o koncepcji pisze Dziennik Wschodni. (Ulica Węglarza będzie dłuższa)

Od wtorku (19.01.2016) Dział Wsparcia Mieszkańców naszego serwisu wnosił o zapoznanie z koncepcją projektu "przedłużenia ul. Węglarza". Pracownicy ZDiM "robili wszystko" by zapoznać mieszkańców z koncepcją ... jednak udało się to dopiero , po złożeniu skargi na postawę pracowników ZDiM. 

Mieszkancy z planszami poglądowymi dotyczacymi przebiegu ul. Węglarza mogą sie zapoznać się bezpośrednio pod zamieszczonymi linkami:

 

Plansza 1

Plansza 2

Plansza 3

Plansza 4

źrodło: ZDIM

 

Sprawa jest bardziej złożona i niekoniecznie urzędnikom z Zarządu Dróg i Mostów zależy by pełen obraz sytuacji ujrzał światło dzienne. Fakty do jakich dotarliśmy są kompromitujące dla urzędników Zarządu Dróg i Mostów, okazuje się bowiem , że poddają w wątpliwość sens prowadzonych konsultacji przez Wydział Planowania Urzędu Miasta Lublin konsultacji społecznych , gdyż na końcu i tak Zarząd Dróg i Mostów wybuduje kolejną drogę tak jak sobie sam zaplanuje. Urzędnicy z Zarządu Dróg i Mostów wiedzą lepiej od mieszkańców , kolegów z Wydziału Planowania jak mają przebiegać drogi i nie muszą liczyć się z nikim i niczym przy ich realizacji. 

Nasuwa się jednak pytanie - po co konsultacje społeczne , uwagi mieszkańców, godziny dyskusji i spotkań z mieszkańcami pracowników pracowników Wydziału Planowania  Urzędu Miasta , skoro i tak Dyrektor Kazimierz Pidek wraz ze swoim zastępcą Mirosławem Łuciukiem, sprawią mieszkańcom drogę , której kształt i przebieg sami sobie wymyślą. 

Sprawa gotowego projektu "przedłużenia ul. Węglarza " wyszła na jaw przy okazji konsultacji społecznych odnośnie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego nad jakim prace prowadzi Wydział Planowania Urzędu Miejskiego. Mimo otwartości zespołu pracującego nad planem , na uwagi mieszkańców , przez długi czas nie udawało się uzyskać kompromisu dotyczącego przebiegu głównego szlaku komunikacyjnego , pasa zarezerwowanego pod budowę przedłużenia ul. Węglarza. 

Po włączeniu się w sprawę Wydziału Wsparcia Mieszkańców naszego serwisu, okazało się, że problem leży po stronie Zarządu Dróg i Mostów, który nie uzgadnia w opiniowanych koncepcjach projektu MPZP , przedstawianych przez mieszkańców uwag . Dlaczego? 

Odpowiedź okazała się prosta - Zarząd Dróg i Mostów zlecił wykonanie koncepcji i projektu "przedłużenia ul. Węglarza " nie czekając na prace kolegów z Wydziału Planowania a także w bez konsultacji z mieszkańcami. 

I tym razem okazało się, że urzędnicy z Krochmalnej wiedzą lepiej czego potrzebują mieszkańcy, a konsultacje społeczne i kolejne wyłożenia projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w zakresie przebiegu dróg , to zwykły "pic na wodę fotomontaż" , jak określają te działania , mieszkańcy. 

Trzeba bowiem wiedzieć iż w procedurze uzgadniania Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego Wydział Planowania musi uzyskać pozytywną opinię Zarządu Dróg i Mostów. W tym przypadku wszystkie próby pozyskania takich uzgodnień, z góry skazane były na porażkę! Uwagi mieszkańców , jakie brane były pod uwagę przez zespól Wydziału Planowania , nie uzyskiwały akceptacji Zarządu Dróg i Mostów. Przychylenie się do nich przez ZDiM oznaczało by bowiem potrzebę wprowadzenia zmian w gotowym już projekcie. 

Po interwencji mieszkańców u Prezydenta Miasta Krzysztofa Żuka i wskazaniu przez mieszkańców na bezsensowność niektórych z zaprojektowanych rozwiązań, Prezydent zobowiązał obecnego na spotkaniu Z-cę Dyrektora Zarządu Dróg i Mostów , do przeanalizowania i wzięcia pod uwagę uwag mieszkańców. 

Koncepcja o jakiej udostępnienie  wnioskowaliśmy , a której okazanie Zarząd Dróg i Mostów opóźniał , ma być odpowiedzią na pytanie czy wnioski mieszkańców zostały wzięte pod uwagę. ( chodzi głównie o nadmierną ingerencję w prywatną własność właścicieli nieruchomości). 

Nikt nie jest przeciw powstaniu drogi - bo wszystkim mieszkańcom zależy na rozwoju tej części miasta, jednak projekt do jakiego dotarliśmy , zakłada powstanie autostrady a nie drogi dla osób mieszkających w tym terenie - skarżą się mieszkańcy. 

Komu potrzebne są 2 metrowe ścieżki rowerowe po dwóch stronach ulicy ? Czy po jednej stronie nie wystarczą ? - pytają mieszkańcy , dodając , że nawet Prezydent Żuk, był zdziwiony rozmachem inwestycji , poddając w wątpliwość sens przyjętych rozwiązań. 

Zarząd Dróg i Mostów i tak zrobi co zechce - skarżą się mieszkańcy - bo może ... Urzędnicy z Krochmalnej nie muszą się stosować do zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego ,pozwala im na to procedura tzw. "Spec ustawy drogowej jaką wykorzystują " Tak dzieje się w całym mieście - dodają. 

Po co w takim razie urzędnicy z Wydziału Planowania oszukują nas , że coś zależy od nas ? ... skoro na końcu "zrobią to co zechcą" 

Pytanie mieszkańców jest zasadne , z jednej strony urzędnicy reprezentujący Prezydenta Miasta ustalają zasady by inni urzędnicy działający w imieniu  tego samego Prezydenta łamali je ... 

Należy wspomnieć, że to nie jedyny taki przypadek, kiedy urzędnicy działają w tajemnicy przed mieszkańcami. Docierają do nas informacje iż podobna sytuacja ma miejsce w okolicach ul. Szklarnianej . Tam mieszkańcy również zorganizowali się i walczą o to by brać pod uwagę ich zdanie. Również i te doniesienia będziemy badać. 

Dział Wsparcia Mieszkańców aktywnie zajmuje się sprawą. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu 

link z kontaktem znajduje się  tutaj -> DZIAŁ WSPARCIA MIESZKAŃCÓW

 

 

Wkrótce w naszym serwisie :

Nasze inicjatywy:

Joomla Templates by Joomla51.com