Prezydent Miasta Lublin

Pan Prezydent Krzysztof Żuk o sobie:  

Urodziłem się 21 czerwca 1957 r. Przez pierwsze lata życia mieszkałem w małym miasteczku Gorzków koło Krasnegostawu. Mojej Mamie nauczycielce i Tacie rzemieślnikowi bardzo zależało abyśmy z siostrą kontynuowali naukę w większym mieście, dlatego gdy miałem 14 lat przeprowadziliśmy się do pobliskiego Świdnika. Tam ukończyłem Liceum Ogólnokształcące, a następnie jako jeden z najlepszych uczniów w szkole rozpocząłem bez egzaminu studia ekonomiczne na Wydziale Ekonomicznym UMCS w Lublinie. Studia, które ukończyłem z wyróżnieniem, wspominam jako jeden z najintensywniejszych okresów mojego życia. Najgorętszym miejscem była oczywiście “Chatka Żaka” tętniąca życiem kulturalnym.

W latach 80-tych, jak większość Polaków, fascynowałem się wszechogarniającym ruchem “Solidarności”. W tym czasie też, przygotowując doktorat, poznałem najlepszych polskich ekonomistów. Znajomości te przetrwały do dziś.

Z czasów Solidarności przetrwała też do dziś moja inna wielka “znajomość”. Znajomość z niezwykłą kobietą, Ewą, którą poznałem podczas strajków w lipcu 1980 roku w Lublinie. Oferta podwiezienia samochodem uroczej studentki czekającej na autobus okazała się decyzją mojego życia.

Przełom polityczny w Polsce z roku 1989 był także przełomem w moim życiu zawodowym. W roku 1990 zostałem wybrany z listy Komitetu Obywatelskiego radnym, a następnie w wyniku zaufania większości radnych, Przewodniczącym Rady Miasta Świdnik. Funkcję tę pełniłem także w kolejnej kadencji. Praca w samorządzie w okresie rodzącej się polskiej demokracji była trudnym i bardzo wymagającym doświadczeniem.

Przez 15 lat, pracując w tym czasie także naukowo, kierowałem lubelską delegaturą Ministerstwa Skarbu. Zawsze jednak znajdowałem czas na moją największą pasję, czyli ogród. Wspólnie z żoną stworzyliśmy wokół domu dzieło, z którego jesteśmy bardzo dumni. Co roku znajdujemy też czas na wypad na narty.

Ostatnie lata, to znów praca w samorządzie na stanowisku zastępcy prezydenta Lublina oraz w Ministerstwie Skarbu na stanowisku wiceministra. Z wielką satysfakcją z okresu pracy w ministerstwie wspominam prace nad programem rozwoju Zakładów Azotowych w Puławach oraz wprowadzaniem na giełdę kopalni węgla LW “Bogdanka”.

Jako zastępca prezydenta Lublina w latach 2006 - 2007 odpowiadałem za rozwój miasta. W grudniu 2010 roku zostałem wybrany na Prezydenta Miasta Lublin.
Ulubione książki
Cesarz - Ryszard Kapuściński
Ulubiona muzyka
Beethoven - Symphony No. 9, Mozart - Reqiuem, Vangelis - Voices, Pink Floyd - Dark side of The Moon
Ulubione filmy
Jeremy Jonson
Ulubione programy telewizyjne
sportowe i popularno-naukowe
 

Wkrótce w naszym serwisie :

Nasze inicjatywy:

Joomla Templates by Joomla51.com